Strona/Blog w całości ma charakter reklamowy, a zamieszczone na niej artykuły mają na celu pozycjonowanie stron www. Żaden z wpisów nie pochodzi od użytkowników, a wszystkie zostały opłacone.
ARTYKUŁ SPONSOROWANY Budownictwo, Przemysł

Czy warto inwestować w domy energooszczędne i inteligentne?

Domy zarówno energooszczędne, jak oraz tak zwane pasywne mają łączne zadanie – maksymalne oszczędzanie energii w trakcie ich użytkowania. Oba te rodzaje domów mają w związku z tym w sobie niesłychanie dużo podobieństw i wspólnych cech, jak chociażby rozmieszczenie poszczególnych pomieszczeń, w zależności od kierunków świata, jak także przeszklenie maksymalne ściany południowej obiektu. Jednakże mają i parę cech odrębnych: domy energooszczędne mogą posiadać dach wielospadowy, natomiast domy pasywne są w stanie mieć dach tylko jedno bądź też dwuspadowy.

W domach pasywnych następuje całkowite zamknięcie przeszkleń w ścianie oraz dachu od witryny północnej, natomiast w domach energooszczędnych przeszklenia tego typu są dopuszczalne, aczkolwiek zredukowane do minimum. Domy energooszczędne mają właściwy współczynnik przenikania ciepła, nie powinien on być bardziej natężony niż 0,2 W/(m2K), natomiast w domach z typu pasywnych współczynnik ten jest jeszcze niemal dwukrotnie niższy. Odnośnie wentylacji również są różnice w obu typach domów, w energooszczędnych biegłość odzysku ciepła oscyluje w granicach 70 procent, natomiast w domach pasywnych jest jeszcze większy, bowiem aż 80 procent.

W dobie kryzysu energetycznego, co kojarzy się chociażby z drożejącą coraz bardziej energią oraz powolnym wyczerpywaniem się kopalin energetycznych na całym globie, projektanci i budowniczowie domów projektują coraz to pionierskie technologie oraz rozwiązania, mające za zadanie zminimalizowanie strat energii cieplnej. Zgodnie w następstwie tego z tymi założeniami domy przyszłości to będą naturalnie domy w najważniejszym stopniu energooszczędne, bezsprzecznie zasilane tylko energią odnawialną, jak kolektory słoneczne lub pompy ciepła, wspierane źródłami energii proekologicznej. Właściwą opcją są inteligentne domy – inteligentny dom urządzenia. Takie mieszkania będą przeszklone od południowej, żeby maksymalizować pobranie ciepła słonecznego, od południowej będą również umiejscowione takie pomieszczenia jak jadalnia czy pokój dzienny, natomiast od północnej garaż, spiżarka oraz pozostałe pomieszczenia gospodarcze, niewymagające obszernego źródła ciepła do działania.

Kształt domu też będzie jak najprostszy, żeby zminimalizować powierzchnie ścian czy dachu, skąd jakkolwiek ucieka największa ilość ciepła. Zostanie zminimalizowana ilość mostków termicznych – a w następstwie tego miejsc, gdzie ciepło bezpowrotnie znika, za to wentylacja będzie rozwinięta w sposób kapitalny, zapewniając sprawność odzyskiwania ciepła nawet na poziomie 80 procent.

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Dodaj komentarz