Strona/Blog w całości ma charakter reklamowy, a zamieszczone na niej artykuły mają na celu pozycjonowanie stron www. Żaden z wpisów nie pochodzi od użytkowników, a wszystkie zostały opłacone.
Dom, Ogród

Skąd pochodzi tradycja dzielenia się opłatkami

Zdecydowana większość z nas nie może sobie wyobrazić wigilijne wieczerzy bez łamania się opłatkami. Ten cienki, biały kawałek chleba bardzo dużo symbolizuje, bowiem chleb jest w końcu jednym z głównych symboli szczęścia i dobrobytu. Taka tradycja powstała dawno temu, bowiem już w początkowych latach chrześcijaństwa, gdzie była symbolem komunii duchowej. Z czasem opłatki zaczęto zabierać do domów, dla osób jakie z różnych powodów nie mogły uczestniczyć w nabożeństwie, żeby stać się w pewnym momencie jednym z symboli bożonarodzeniowych.

Jak okazuje się obecnie utrzymywanych nie tylko w Polsce, lecz również chociażby w Czechach, na Słowacji i we Włoszech. Same oplatki mają postać bardzo cienkich płatków z chleba. Przeważnie ich kolor jest biały, ale można też znaleźć w sprzedaży wersje kolorowe, przeznaczone dla zwierząt. W naszej tradycji jest nakazane, aby na wigilię łamać się opłatkiem białym, i takie też pojawiają się najczęściej na wigilijnych stołach. Opłatki na święta robi się wyłącznie z wody i białej mąki, bez żadnych dodatków.

Z dobrze wymieszanej masy formuje się cienkie płatki, które wypiekane są następnie w piecu przez kilka minut, a później cięte i pakowane. Produkcja opłatków odbywa się przez cały rok, lecz największe jej spiętrzenie jest w okresie od września do grudnia. Normalne opłatki kupić można we wszystkich sklepach, a jeżeli ktoś będzie potrzebował poświęconego, to wybrać się po nie musi do któregoś z kościołów.

+Tekst Sponsorowany+

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Dodaj komentarz